Kredi Notu Nedir? Kaç Olmalıdır?

Son zamanlarda konut, araç, ihtiyaç gibi nedenlerle kredi ve kredi kartı başvuruları ciddi oranlarda artış görülmektedir. Bankalarda kredi veya kredi kartına olan binlerce talebi daha kolay değerlendirmek ve zamandan tasarruf sağlamak amacıyla gelişen teknolojininde yardımıyla yeni yöntem arayışları içerisine girmiştir. Bu arayışlar sonucu kkb (kredi kayıt bürosu) findeks kredi notunu sistemini hayata geçirmiştir.  Kredi Notu; Kredi Puanı , Kredi Skoru, Referans Puanı gibi çeşitli isimlerlede anılmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu: 1999 yılında 9 bankanın ortak iştirakiyle kurulmuştur. Bugün bünyesinde Banka, Leasing, Faktoring, Sigorta, Varlık Yönetim Şirketi kuruluşlarından 151 üyesi bulunmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu : Bankalar üzerinde yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı kullanımı ; çek, senet vb. kıymetli evrak kullanımı ; otomatik ödeme talimatları gibi bireysel nitelikteki finansal işlemlerin baz alınmasıyla oluşturulan kişilerin ödeme alışkanlıkları hakkında bilgi veren bir kredibilite göstergesidir. Yani kredi notu bankaların size verdiği bir çeşit puandır, bireyleri risk durumları açısından bir sıralamaya koymaktadır.

İlgili Video

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Bankalar; üzerinde yapacağınız çeşitli (kredi veya kredi kartı) başvurularında veya diğer özel borç ilişkilerinde net gelir durumuzla beraber kredi notunuza da bakılır. Bu yüzden kredi notu bankacılık işlemleri açısından referans teşkil etmektedir. Yani kredi notunuz yüksekse kredi veya kredi kartı alma ihtimaliniz yüksektir.

Bankalar son zamanlarda kredi ve kredi kartı başvurularında çok az belge talep etmektedir. Bunun nedeni başvuran hakkındaki birçok önemli bilgiye kredi notu üzerinde kolayca ulaşabilmesidir.

İlgili Video:

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun hesaplanmasında çeşitli etkenler rol oynamaktadır. Bunlara Findeks Kredi Notunun Bileşenleri‘de denilmektedir. Kredi notu hesaplanırken bu bileşenlerden belirli oranlarda alınır ve kredi notuna yansıtılır. Peki bu etkenler (bileşenler) nelerdir?

1.Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30

Kredi notu hesaplanırken bankalardan almış olduğunuz kredi veya kredi kartı ödemeleriniz büyük önem taşımaktadır. Ödemelerinizi zamanında yapmamanız veya hiç yapmamanız halinde banka tarafından bu bilgi sisteme kaydedilir ve kredi notunuza yansıtılır. Bileşenler arasında Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları kredi notunu en çok etkileyen bileşen olup oranı %30‘dur.

2.Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

3.Yeni Kredi Açılışları %20

Kişilerin yeni kredi almış olması, bundan sonraki kredi başvurularında birden fazla kredinin aynı anda yürütülmesi güçleşeceğinden, bu bileşen risk oranını arttırmaktadır. Bu etkenin kredi notuna etkisi %25 oranındadır.

4.Kredi Kullanım Yoğunluğu %15

Daha önce kredi kullanmış ve ödemelerini zamanında tamamlamış olan birinin kredi notu, hiç kredi kullanmamış yada daha az kullanmış birine göre daha yüksektir. Kredi kullanım yoğunluğu kredi notunu %15 oranında etkilemektedir.

5. Diğer Etkenler %10

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalardan almış olduğunuz kredi veya kredi kartları , kkb tarafından oluşturulan sisteme kaydedilir. Bu kayıtta almış olduğunuz kredinin tutarı , asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihi gibi krediyle ilgili bilgilerde yer almaktadır. Kredi vadesinin ödeme günü geldiğinde o döneme ait taksitin ödenip ödenmediği yine bu sisteme kaydedilir. İşte tüm bu ödeme alışkanlarınız kredi notunu belirler. Ödeme alışkanlıklarınıza göre kredi notunuz yükseltilir veya düşürülür. Peki kredi notu neden düşer?

 • Kredi kartı ödemelerinin asgari tutar üzerinden ödenmesi
 • Kredi veya kredi kartı ödemelerinde gecikme
 • Vergi daireleri veya diğer kamu kuruluşlarına borcun bulunması
 • Hesapta bulunan bakiyenin sürekli düşük olması
 • Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet gibi faturaların zamanında ödenmemesi
 • Çek,senet gibi kıymetli evrakların zamanında ödenmemesi
 • Gelirinizin az olması veya hiç olmaması
 • Kredi veya kredi kartı başvurularında red cevabının alınması

Yukarıda sayılan tüm bu finansal işlemler kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır. Günlük hayatta yapmış olduğumuz bir çok finansal işlem havuza kaydedilmekte ve kredi notuna yansıtılmaktadır. Bu yüzden yapılan harcama ve gelir dengesi kurulmalı, borçlandırıcı işlemler gelirle doğru orantılı olarak yapılmalıdır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yukarıdaki açıklamalarda kredi notunun kişinin finansal geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu anlattık. Kredi notunun bu kadar önemliyken düşük olması , kişinin bankalarla veya özel kişilerle yapacağı işlemlerde taraf olarak güvenini sarsacak ve yapılan başvuruların veya işlemlerin gerçekleşmesi zorlaştıracaktır. Bu yüzden kredi notu yüksek tutulmalı, düşükse yükseltilmelidir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

 • Mevcut kredi veya kredi kartı borcu varsa derhal ödenmelidir
 • Kredi ödemeleri gününde yapılmalıdır.
 • Kredi kartı ödemeleri asgari ücret üzerinden değil tamamı üzerinden yapılmalıdır.
 • Banka hesabına aktif olarak para giriş çıkışı yapılmalıdır.
 • Başvuru yapılmadan yaklaşık bir ay önce hesapta yüksek miktarda para tutulmalıdır.
 • Alışverişler nakit para ile değilde kredi kartı veya banka kartı ile yapılmalıdır. (Aktif olarak kullanım kredi notunuzu yükseltir.)
 • Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet gibi faturalar veya kiracıysanız kira ödemelerinizi bankalara otomatik talimat verip yapılmalıdır.

Finansal tüm işlemler kredi notunuzu etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki kredi notunu en çok bankacılık işlemleri etkilemektedir. Özellikle bankalarla yapılan işlemlere dikkat edilmeli, ödemeler zamanında ve eksiksiz yapılmalıdır.

İlgili Video:

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kolay ve hızlı kredi almanın yolunun kredi notundan geçtiğini, kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar rahat kredi alabileceğinizi yukarıdaki başlıklar altında anlattık. Peki kredi notu ne kadar yüksek olmalı? Kredi çekebilmek veya kredi kartı alabilmek için kredi not kaç olmalıdır? Şimdi bu soruların cevabını vereceğiz.

Çok İyi 1900-1700
İyi 1699-1500
Az Riskli 1499-1300
Orta Riskli 1299 – 800
Çok Riskli 799-0

Yukarıdaki tabloda  bankalar açısından hangi kredi notu aralığının nasıl değerlendirildiği yer almaktadır. Tabloya göre kredi notunuz düştükçe risk oranınız artmakta , yani bankaların size güvenme oranı düşmektedir. Yapılan kredi başvurularında onay almak için kredi notunuzun 1500’ün üzerinde yani İyi veya Çok İyi sınıfında yer almanız gerekmektedir. Krediniz notunuz 150′ ün altındayse yani Az Riskli, Orta Riskli veya Çok Riskli sınıfındaysanız ne yazık ki  red cevabı almanız muhtemeldir.

Findeks Kredi Notuyla ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmından kolayca sorabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede dönüş yapacaktır.

, , , , , , , , ,

İlk Yorumu Sen Yap

Bir Cevap Yazın