Kosgeb Nedir ? Nasıl Hibe Alınır ?

Kendi işini kurmak isteyen veya mevcut işini büyütmek isteyen girişimcilerin yardımına KOSGEB hibeleri koşuyor. Bu yazımızda Kosgeb Hibe Şartları Nelerdir? Kosgeb Hibelerini Kimler Alabilir? Kosgeb Ne Kadar Hibe Veriyor ? gibi sorulara mevzuattaki bilgi kalabalığından arındırarak cevap vereceğiz.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı); Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 12 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayılı yasayla , rekabet güçlerini yükselterek küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki etkinliğini ve rolünü arttırmak , sanayi entegrasyonunu ekonomik geliştirmeler doğrultusunda gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur.

KOSGEB Hibe Nedir?

Hibe; bir şirket veya kişiye yaptığı proje ve girişimler kapsamında , bir kamu kuruluşu, işletme ya da vakıf tarafından giderlerin karşılanması amacıyla verilen karşılıksız para desteğidir. Kosgeb hibe, girişimcilerin desteklenmesi ,yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması amacıyla,  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı tarafından verilen yardımdır.

Kimler KOSGEB ‘ten Hibe Alabilir?

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan Girişimciler
  •  İŞGEM’de yer alacak Girişimciler
  • Kurumca üniversite sınırları içinde gerçekleştirilen genç girişimci geliştirme programına katılıp; mezun olanlar

KOSGEB ‘e Nasıl Başvurulur ?

Kosgeb’e başvurabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almış olmanız gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki adımları uygulayarak Kosgeb’e kolaylıkla başvurabilirsiniz

  • Kosgeb Veritabanına Kayıt: Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri; www.kosgeb.gov.tr adresinde bulunan Kobi Giriş bölümünden Kosgeb veritabanını kayıt etmeniz gerekmektedir.
  • Kobi Beyannamesi Doldurma :KOBİ Tanımı Yönetmeliği gereği; KOSGEB den desteklerinden yararlanabilmeniz için “KOBİ Beyannamesi” formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmeniz gerekmektedir. Detaylar için tıklayınız.
  • İş Planı  : Kosgeb’ten destek alarak bir iş planı projesi hazırlamanız gerekmektedir. İş planı projesinde İşletme parayı nereden, hangi faaliyet veya hizmetlerle kazanacak? gibi sorulara yanıt vermeniz gerekecektir.

 

 

 

 

 

, , ,

İlk Yorumu Sen Yap

Bir Cevap Yazın