Konut Kredisi (Mortgage) için Gerekli Belgeler

Yeni bir ev alacak kadar yeterli nakit parası olmayan; her ay kira ödemekten sıkılan kiracılar veya mevcut evini değiştirmek isteyen ev sahipleri için bankalar özellikle son zamanlarda popüler olan , kira öder gibi ev sahibi yaptıran bir kredi türüyle karşımıza çıkıyor. Bu kredinin adı Mortgage yani Konut Kredisi..  Peki bu krediyi kimler alabilir? Hangi evrak ve şartlar gereklidir? Bu yazımızda bu soruların cevabını inceledik..

 

Mortgage Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Konut kredisi almak için öncelikle bir takım şartlara sahip olmanız gerekmektedir.

Peşinat

Satın almak istediğiniz evin tutarının tamamı üzerinden kredi almanız ne yazık ki mümkün değil. Mortgage başvurusu yaparken elinizde belirli bir miktar peşin para bulunması gerekiyor. Bu tutar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 3980 Sayılı Kararında belirtilmiştir.

Karara göre ödenecek peşinat tutarı konut değerinin %25 i kadar olması gerekmektedir. (Örnek olarak 100 bin tl değerindeki bir ev için 25 bin tl peşinat vermeniz gerekmektedir.)

Kefil

Bankalar kendi alacağını garanti altına almak için üzerine kredi çekeceğiniz taşınmaz üzerine ipotek koyar. Buna rağmen kredi notu veya gelir belgesinde yer alan gelirin düşük olması halinde kredi başvurusu yapandan kefil talep edebilirler.

 

Mortgage Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kişisel Bilgilere İlişkin:

1.Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi veya Pasaport Fotokopisi

Üzerinde Vatandaşlık Numarası bilgisi bulunan bir  Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi veya Pasaport Fotokopisi gerekmektedir.

2. İkamet Belgesi veya Kişinin Adına Kayıtlı Fatura

Başvuru sahibi adına, muhtarlıktan alınan ikamet belgesi veya son 3 aya ait bir adet doğalgaz, elektrik, telefon ya da su faturası (her banka bu şartı aramamaktadır)

3.Gelir Belgesi

  • Serbest Meslek Sahipleri ya da Ticaret Erbabı için Vergi Levhası, Bilanço ve Gelir Tablosu
  • Şirket Ortağı Olan Kişiler için Vergi Levhası, Onaylı Bilanço ve Gelir Tablolar
  • Ücretli Çalışanlar için Bordro veya Gelir Yazısı
  • Emekliler için Emekli Belgesi
  • Kira Geliri Sahipleri için Kira Belgeleri
  • Faiz Geliri Sahipleri için Hesap Cüzdanı
  • Çiftçiler için Çiftçi Belgesi

Alınacak Taşınmaza İlişkin

Genel olarak bankaların ihtiyaç kredisi başvurusunda istediği evraklar yukarıdaki gibidir. Fakat istisnada olsa bazı bankalar veya şubelerin istediği bunların dışında evrak bulunabilmektedir.

Kat Mülkiyeti Tapusu (veya)

Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi (veya)

Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri

Satın alınacak konut üzerinde takyidat (ipotek, rehin, vs) bulunup bulunmadığını gösterir Tapu Dairesi yazısı (her banka istememektedir)

Bu belgelerle başvuru yaptıktan sonra banka tarafından görevlendirilmiş bir ekspertiz almak istediğiniz taşınmazı inceleyecek ve verilebilecek kredi tutarını belirleyecektir.

Genel olarak istenilen belgeler bunlar olmakla  beraber son zamanlarda bankaların kredi notu sistemini kullanarak tek tuşla tüm finansal bilgilerinize ulaştığı için ( kredi kartı ödeme durumunuz, borçlarınız, rehinleriniz vs. ) istenilen evrak sayısı da düşmüştür.

Bankaların kendilerini en iyi garantiye aldığı kredi şekli konut kredisi olduğu için diğer kredilere göre alınması en kolay kredidir.  Almış olduğunuz kredi tutarını ödememeniz halinde banka verilen ipoteğe dayanarak evi satışa çıkaracak ve faiziyle beraber alacağını tahsil etmiş olacaktır.

 

 

, , , , ,

İlk Yorumu Sen Yap

Bir Cevap Yazın