Kara Liste Nedir? Kara Listedeyken Kredi Nasıl Alınır?

Kara Liste; gerçek veya tüzel kişilerin belirli ihtiyaçlar halinde ( ev, araba gibi) bankalardan kredi  ,kredi kartı veya kıymetli evrak alması (çek, senet gibi)  ve bu işlemlerden doğa taksitlerini kararlaştırılan tarihlerde ödememesi, geç ödemesi veya hiç ödememesi halinde bankaların alacağını yasal yollardan tahsil etmeye gidilmesi işlemidir.

Yasal Süreç Nedir? Nasıl İşliyor?

Zamanında ödeme yapmayan borçlular, alacaklı banka tarafından Merkez Bankasına bildirilir. Bu işlem sonrasında Merkez Bankası gerekli inclemeleri yapar ve kişinin (gerçek veya tüzel) yasal yollardan borcunun tahsil edilmesi sonucuna ulaşırsa bu işlem hakkınada şerh çıkarır. Bu şerhe halk arasında kara liste denilmektedir.

Ne Kadar Süre Ödeme Yapmayınca Kara Listeye Girilir?

Bu süre Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmenliği‘nin Temerrüt ve geç ödeme başlığı altında bulunun 18. Maddede kararlaştırılmıştır.

MADDE 18 – (1) Tüketici kredisi sözleşmelerinde, tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda, kredi veren, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması, tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksidi ödemede temerrüde düşmesi hâlinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunludur. Muaccel kılınan taksitlerin hesaplanmasında faiz ve ücretler dikkate alınmaz.

İlgili yönetmelik maddesinden anlaşılacağı üzere en az iki taksidin ödenmemesi halinde kredi veren (banka) bu hakkı kullanabilecektir. Fakat bankanın bu hakkı kullabilimesi için en az otuz gün önceden uyarıda bulunması gerekmektedir.

Kara Listedeyken Nasıl Kredi Alınır?

Kara listedeyseniz ve kredi almak istiyorsanız iki seçeneğiz bulunmaktadır. Birincisi kara listeden çıkıp kredi almak, diğeri ise kara listede olunmasına rağmen kredi veren bankalardan kredi almak.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Öncelikle kara listeden çıkabilmek için kredi veren kuruluşa borçların tamamen ödenmesi gerekmektedir. Borç ödenmediği takdirde borçlunun temerrüdü devam edecek ve herhangi bir şekilde kara listeden çıkmak mümkün olmayacaktır.

Tüm borçlar ödendikten sonra hemen kara listeden çıkmak mümkün olmayacaktır. Borçlu tüm borcunu ödemiş olsa dahi yasal takip başlatıldığı için diğer kredi veren kuruluşlar bu süreci görmüş olacaktır. Bu durumda tekrar finanslar işlemler yapıp kredi notunu yükseltilmesi gerekecektir. Fakat bu işlemler yapılırken kesinlikle ödemeler aksatılmamalı, zamanında yapılmalıdır.

Finansal İşlemler Nelerdir? Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Tür Finansal İşlemler Yapılmalıdır?

Bu işlemlerle artık borcunuzu zamanında ödeyeceğinizi, geciktirmeyeceğinizi bankalara göstermeniz gerekmektedir. Düşükte olsa bir kredi kartı almak, faturalar ve diğer ödemeler  için otomatik ödeme talimati vermek bu işlemler arasında sayılabilir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara listedekilere kredi verdiğini herhangi bir banka açıkça duyurmamıştır. Bu yüzden bu başlık altında banka isimlerini saymamız mümkün değildir. Fakat bankalarla görüşme sağlayıp, gerekli görüldüğünde bankaya önceden bir teminat verilip kara listedeyken kredi alabilirsiniz.

 

 

, , ,

İlk Yorumu Sen Yap

Bir Cevap Yazın