İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Sağlık harcamaları, eğitim harcamaları ve sürekli değişen teknolojiye ayak uydurma isteği kişilerin ihtiyaç kredisine başvurmasındaki en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Her ne kadar telefon ve internet aracılığıyla şubeye gitmeden evraksız kredi almak mümkün olsa da , çoğu bankanın bu seçeneği aktif olarak kullanmaması, kullananlarında bu yolla düşük tutarlı kredi vermesi kişileri şubeden evraklarıyla başvuru yapmaya iten sebepler arasında yer almaktadır. Peki ihtiyaç kredi başvurusunda hangi evraklar gerekli? Başvuru yaparken nelere dikkat edilmeli? Bu yazımızda bu sorulara cevap bulacağız.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

1.Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi veya Pasaport Fotokopisi

Üzerinde Vatandaşlık Numarası bilgisi bulunan bir  Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi veya Pasaport Fotokopisi gerekmektedir.

2. İkamet Belgesi veya Kişinin Adına Kayıtlı Fatura

Başvuru sahibi adına, muhtarlıktan alınan ikamet belgesi veya son 3 aya ait bir adet doğalgaz, elektrik, telefon ya da su faturası (her banka bu şartı aramamaktadır)

3.Gelir Belgesi

Serbest Meslek Sahipleri ya da Ticaret Erbabı:

  • Son yıla ait Vergi Levhası, bilanço ve gelir tablosu/ işletme hesap özeti
  • Ticaret Sicil Gazetesi/ Oda kayıt belgesi

Şirket Ortağı Olan Kişiler:

  • Son yıla ait Vergi Levhası, onaylı bilanço ve gelir tabloları/ işletme hesap özeti,
  • Ticaret Sicil Gazetesi/ Oda Kayıt Belgesi.

 

Ücretli Çalışanlar için Bordro veya Gelir Yazısı: 2 aydan eski olmayan bir adet Güncel Bordro veya SGK sicil no, iş yeri sicil no, aylık net ücret ve maaşınızda haciz/kesinti olup olmadığına dair bilgilerinizi içeren son 1 ay içerisinde alınmış gelir yazısı ile  imza sirküleri

Emekliler için Emekli Belgesi:

  • Emekli Tanıtım Kartı ve Emekli Aylığı Tahsis Belgesi
  • Emekli maaşınızı gösteren Banka Hesap cüzdanı

Kira Geliri Sahipleri için Kira Belgeleri: Kiraya Konu Gayrimenkul Tapusu, 2 yıldan eski olmayan Kira Kontratı ve 2 aydan eski olmayan bir adet Kira Tahsilatına İlişkin Belge

Faiz Geliri Sahipleri için Hesap Cüzdanı: Başvuru tarihinden sonra alınmış Faiz Geliri Belgesi

Çiftçiler için Çiftçi Belgesi: Çiftçilik Belgesi ve Zirai Kazancı Gösterir Belgesi

Genel olarak bankaların ihtiyaç kredisi başvurusunda istediği evraklar yukarıdaki gibidir. Fakat istisnada olsa bazı bankalar veya şubelerin istediği bunların dışında evrak bulunabilmektedir.

Bir önceki “KARA LİSTE NEDİR? KARA LİSTEDEYKEN KREDİ NASIL ALINIR?” adlı makalemizde kara listeden nasıl çıkılacağı ve kara listedeyken nasıl kredi alınacağı hakkında bilgi alabilirsiniz..

 

, , ,

İlk Yorumu Sen Yap

Bir Cevap Yazın