Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Özellikle son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve artan kredi talepleri banka faiz oranlarını etkilemiş, zaten zor durumda olan tüketiciler bu dalgalanmayla daha fazla faiz ödememek için faizsiz kredi arayışına girmiştir. Tüketicilerin faizsiz krediye başvurma amaçları bunlar gibi görünse de ,konunun dini boyuta faizsiz kredi başvurularında önemli bir etkendir.

2009 PEW Raporuna göre Türkiye Nufusunun  %98,6 ‘sı Müslüman ve Dini İslamdır. Kur’an-ı Kerim Bekara suresi 275. âyet-i kerimesinde, (Alışverişin helal, faizin haram) olduğu bildirilmektedir. Görüldüğü üzere İslam dininin yasakladığı faiz, ülkemizdeki tüketicilerin faizsiz kredi arayışına girmesine neden olan etkenlerin başında gösterilebilir. Paraekrani.com olarak bu yazımızda faizsiz kredi alma yollarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Faizsiz kredi bugün 3 kurum tarafından verilmektedir. Bunlar ; KOSGEB, Bankalar ve Kalkınma Ajanslarıdır.

1.KOSGEB KREDİSİ

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı); Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 12 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayılı yasayla kurulmuştur. Amacı rekabet güçlerini yükselterek küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki etkinliğini ve rolünü arttırmak , sanayi entegrasyonunu ekonomik geliştirmeler doğrultusunda gerçekleştirmektir.

KOSGEB kredi gibi görünsede aslında hibedir. Yani geri ödemesiz olarak verilen para yardımıdır. Kosgeb Hibesi Hakkındaki detaylı bilgiye “Kosgeb Nedir ? Nasıl Hibe Alınır ?” adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

2.FAİZSİZ KREDİ VEREN “BANKALAR”

Katılım Bankaları

Yukarıda faizin dini boyutunu belirtmiş, Türkiye’deki tüketicilerin kredi kullanmaktan çekinmesinin en önemli sebepleri arasında saymıştık. İşte tam da bu noktada Katılım Bankaları devreye girmektedir. Katılım Bankaları; kar payı olarak bilinen vade sistemine benzer bir mekanizmayla çalışmaktadır. Kapitalist sistemin getirdiği zorunluluklar nedeniyle insanlar kredi ihtiyacı sebebiyle dinleri ve kazançları arasında kalmış, katılım bankaları da böyle bir sistemle alternatif sunmuştur.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

  1. Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
  2. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
  3. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
  4. Vakıf Katılım A.Ş.
  5. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Diğer Bankalar

Katılım bankaları haricinde bazı bankalar çeşitli şartların bulunması halinde tüketicilere faizsiz kredi sunmaktadır. Bu bankalar normalde faiz oranlarıyla kredi kullandırırken kampanya ve teşvik kapsamında müşterilerine faizsiz kredi kullandırmayı mümkün hale getirmiştir. Bankaların menfaatsiz hiçbir iş yapmayacağını göz önüne alırsak yine verdiği bu faizsiz kredilerden faydalanacak, bu faydalanma müşteri hacmini genişletme yönünde olabileceği gibi marka bilinirliğini arttırma yönünde de olabilecektir.

1.Halkbank: KOBİ’lere özel olarak her türlü ihtiyaca uygun çeşitli vade seçenekleriyle faizsiz kredi sunuyor.  Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenler, Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar, Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar bu krediden yararlanabiliyor.

2. Deniz Bank: 2 adet otomatik fatura talimatı veren bireysel müşterilerine 1.000 TL Faizsiz ve Masrafsız Kredi imkanı sunmaktadır. 1.000 TL tutarındaki bu kredinin vadesi 12 aydır. Detaylar İçin Tıklayın

3. Türkiye Ekomi Bankası (TEB):  Şirketinin teknoloji ihtiyaçlarını Arena Bilgisayar bayilerinden yapan KOBİ’lere faizsiz alışveriş imkanı sunuyor. Teknoloji ürünü alımları için geçerli “TEB Sıfır Faizli Teknoloji Kredisi” sayesinde KOBİ’ler, hem 12 aya varan esnek vade olanaklarından hem de faizsiz alışveriş avantajından yararlanıyor.

3. Kalkınma Ajansları

Kalkınma Ajansları; Avrupa Birliğine uyum süreci kapsamında Kalkınma Bakanlığı yönetiminde kendine ait finansmanı ve çalışma prensibi olan, kar amacı gözetmeksizin bölgeler arasında gelir dengesizliğini eşitlemek amacıyla üreticiye hibe ve teşviklerle para yardımında bulunan kalkınma birimleridir.

Faizsiz kredi desteği, Ajans tarafından kâr amacı güden gerçek ve tüzel kişilerin ilgili aracı kuruluş ile Ajans arasında imzalanacak protokolde belirtilen nitelikteki projeleri için, ilgili aracı kuruluşlar eliyle kredi verilmesidir. Bu mali destek Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği ve Destek Yönetim Kılavuzundaki usul ve esaslar dâhilinde Ajans tarafından sağlanır ve mali destek faiz ödenmeksizin taksitler halinde geri ödenir. Bu destekten Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), çiftçi ve çiftçi grupları, serbest meslek sahipleri yararlanabilir.

Türkiye’deki Kalkınma Ajansları ve Faaliyet Alanları

Kalkınma AjansıFaaliyet Alanı
Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA)Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir
Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA)Ankara
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)Antalya, Burdur, Isparta
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)Bartın, Karabük, Zonguldak
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)Bilecik, Bursa, Eskişehir
Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA)Adana, Mersin
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)Batman, Mardin, Şırnak, Siirt
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)Bitlis, Hakkâri, Muş, Van
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA)Bingöl, Elâzığ, Malatya, Tunceli
Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)Aydın, Denizli, Muğla
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)Balıkesir, Çanakkale
İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)Adıyaman, Gaziantep, Kilis
İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)İstanbul
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)İzmir
Karacadağ Kalkınma Ajansı (KARACADAĞ)Diyarbakır, Şanlıurfa
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)Çankırı, Kastamonu, Sinop
Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA)Bayburt, Erzincan, Erzurum
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)Karaman, Konya
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN)Kayseri, Sivas, Yozgat
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)Amasya, Çorum, Samsun, Tokat
Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA)Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars
Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA)Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA)Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak

, , , ,

İlk Yorumu Sen Yap

Bir Cevap Yazın